V kraji jeskyň a motýlů

Homole v okolí Jang-šua jsou velice strmé, ale mimo homole je terén překvapivě plochý. Navíc většina zajímavých míst je pár kilometrů od města, takže nejlepším dopravním prostředkem je kolo.

Zdejší silnice jsou na kola dobře uzpůsobené, po obou krajích mají široké krajnice pro nemotorovou dopravu, a to i v centru města. Zřejmě sem ještě nedorazil převratný objev pražského magistrátu, že kolo není dopravní prostředek, ale jen sportovní nástroj. Číňané tu jezdí na neuvěřitelných rachotinách, zvonek, odrazky a noční osvětlení jsou samozřejmě neznámým pojmem. Oblíbená jsou i dvojmístná kola a bohatší lidé jezdí na elektrokolech.

První naše zastavení bylo u Motýlího vrchu. Naučná stezka vede nejprve malou, i když hezky nasvícenou jeskyní, ale pravé pokoukání přijde až za ní. Motýli na jihu Číny jsou více než dvakrát větší než jejich čeští kolegové a barvy, no darmo mluvit. Kačka fotila jak zběsilá a poprvé byla vděčná za 16 GB paměťovou kartu ve foťáku.

Druhé zastevení bylo u Vodní jeskyně. Vodní jeskyně je tvořena asi 800 metrů dlouhou podzemní říčkou. Hlavní rozdíl oproti Punkevním jeskyním jsou bezpečnostní předpisy, které zde vcelku logicky předpokládají, že návštěvník není malé děcko, které je nutné po celou dobu vodit za ručičku. Návštěvník může jít se skupinou, ale nemusí. Hromadný je jen prvních pár metrů na člunech. Kdo se opozdí, prostě počká na další skupinu. Jelikož naše skupina, neznajíc kouzlo dlouhoexpozičních fotek, postupovala na náš vkus příliš rychle, záhy jsme se trhli.

Podzemní řeka pramení v soustavě několika bazénků. Doslova bazénků, v nichž se můžete vykoupat. Nikdo mi neuvěří, že jsem se v jeskyni skákal s čelovkou šipku do podzemního jezírka. Po náležitém vykoupání nás na cestě zpátky čekají další atrakce. Co byste řekli, když v jeskyni narazíte na Číňana u stolku s notebookem? Ano, došli jste do podzemních bahenních lázní. Zatímco v čeští jeskyňáři vynášejí bláto v kýblech, čínští jeskyňáři ho dovedou využít jako atrakci. Bláto pak ze sebe smyjete v nedaleké sprše a mezitím vám průvodce u notebooku vytiskne vaší bahnitou fotku na památku.

Poslední zastavení je u horkých pramenů. Podzemní řeka i bahno byly relativně studené, co více si přát na konec? Není tu tolik místa, jako v bazéncích u pramenů, ale pro naložení se do vody to bohatě stačí.

  • Půjčovny kol jsou v Jang-šuu na každém kroku. Normální kola se půjčují za 10 ¥/den, horská kola (horské kolo je v Číně cokoliv, co má přehazovačku) za 20 ¥/den a elektrokola za 40 ¥/den. Platíte zálohu 100 ¥. Když jsme požádali hotelový personál o asistenci, dohodl nám poloviční slevu a nemuseli jsme platit zálohu.
  • Pokladna k Vodní jeskyni je u silnice asi 3 km od samotné jeskyně. Vstupenka stojí 80 ¥, nebojte se smlouvat, pokud budou tvrdit více. V ceně je mikrobus od pokladny k jeskyni a zpět.
  • Měsíční vodní jeskyně (Moon Water Cave) není Vodní jeskyně (Water Cave) a jen parazituje na jejím jménu. Hledejte u silnice pokladnu s nápisem This is a REAL Water Cave, to je ta správná.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>