Město tisíce louží

264: Süchbátar 21:05 – Ulánbátar 6:10 (2. den)
20: Ulánbátar 20:00 – Dzamyn Üd 8:00 (2. den)

Ulánbátar, město tisíce louží – Ještě větší p***l světa, než jsme doufali – Vidět Ulánbátar a zeblít – To si ze mně děláš Ulánbátar!

V původním plánu jsme chtěli v rámci přejezdu Mongolska navštívit hory Gorchi Tereldž. To nám zkomplikoval už mongolský velvyslanec, který nám vystavil tranzitní vízum jen na 2 dny (i když MZV tvrdilo, že mongolské tranzitní vízum je na 4 dny.) Navíc po celou dobu naší cesty Mongolskem vydatně pršelo, z nočních přejezdů jsme měli spánkový dluh a místní imigrační byrokracie uměla jen mongolsky – zkrátka jsme se rozhodli Mongolsko jen projet a ušetřené dny věnovat Číně.

Tak se stalo, že jsme z Mongolska viděli jen krajinu z okna vlaku a Ulánbátar. Všechny cestopisy se shodují na Ulánbátaru jako hnusném panelovém zapadákově. Ovšem po deštích se z hnusného zapadákova stává ještě hnusnější bahniště. Dešťová kanalizace neexistuje. Každý volný prostor je vhodný pro odhazování smetí. Není divu, že důležitou součástí garderoby mongolských krasavic jsou pečlivě vystajlované holínky. Rob přehání, kdyby byl vyspalý a svítilo slunce, tak by mluvil jinak. Nedostavěné torzo mešity by mohlo slibovat alespoň nějaké urbexí zážitky, ale ani tam nám není přáno – mešita slouží svému účelu, totiž jako hlídané kryté parkoviště. Nejsou tu vidět ani smečky toulavých psů, jak v ruských městech, protože Ulánbátar je i na pouličního vořecha silné kafe.

Zkrátka nejlepší je příliš neopouštět bezpečný prostor nádraží a trpělivě vyčkat na vlak, který vás odveze někam hodně daleko od tohoto anus mundus. Vlak má rekordní počet vozů – plných 24, což nemají ani v Rusku nebo v Číně. Ve vlaku jsme potkali milou Mongolku, vzájemně jsme se pohostili moravskou slivovicí a mongolským kumysem, a pozvala nás do své jurty (dostatečně daleko od Ulánbátaru), až zase někdy přijedeme do Mongolska jinak než na tranzit.

  • Nádražní pokladny v Ulánbátaru jsou v samostatné budově vpravo od nádraží. Pokladní umí jen mongolsky.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>