Pekingská zvířátka

Kač na cestách ráda navštěvuje místní zoo, Rob je vybíravější a zajímají ho jen zvířátka, která nenajde v českých zoo. V Pekingu to bylo splněno, neb pekingská zoo chová pandy. Čína si své pandy žárlivě střeží, cizím zemím je jen půjčuje v rámci diplomatických čachrů a i mláďata narozená v cizině zůstávají majetkem ČLR. Česko, se svým pozitivním vztahem k dalajlámovi a Tibetu obecně, si na pandy může nechat zajít chuť.

Wikitravel tvrdí, že zvířata v pekingské zoo jsou chovaná v ubohých stísněných klecích, nicméně není tomu tak. Výběhy jsou tu ještě větší nežli v pražské zoo a zejména o víkendu tu je nejutlačovanějším druhem Homo sapiens. Jestliže zvířata něčím trpí, tak skrze chování čínských návštěvníků, kteří svorně buší do skla a fotí s bleskem, ačkoliv jsou všude zakazující cedule. Jako přivandrovalec se do těchto věcí normálně nemíchám, ale když jsem viděl dva kluky, jak plaší plameňáky laserovým ukazovátkem, už jsem se neudržel a seřval je na tři doby. Odešli dost schlíple, takže asi pochopili, co moje české nadávky znamenaly.

Kromě pand je hlavní atrakcí pekingské zoo akvárium. Platí se do něj zvlášť vstupné, které je dosti vysoké, ale stojí to za to. Součástí akvária jsou pavilóny s tropickými rybami Amazonie, běluhami, čínskými jesetery, rejnoky, medúzami a dalšími mořskými potvorami. Třikrát za den se v prostředním amfiteátru dělá drezůra s cvičenými lachtany a delfíny.

V Číně jsou oblíbeným domácím zvířátkem cikády. Na ně jsem náhodou narazili na jednom pouličním trhu. Prodávají se v klíckách nebo zabalené v listu. Číňané si je kupují místo zpěvného ptactva, pro představu, je to asi jako cvrček s namontovaným stowattovým zesilovačem.

Pekingská zvířátka ovšem nejsou jen živá, ale i pečená na talíři. Hned v bufetu u akvária si můžete koupit špíz se sépiemi (přebytky z akvarijních chovů?). Hlavní pochoutky živočišného původu však jsou k ochutnání na Ulici duchů, oficinálně Tung-č’-men-lü, vedoucí od stanice metra Pej-sin-čchiao na východ. Ulice je plná restaurací a hospůdek, před mnohými z nich jsou naháněči s megafonem. Protože zrovna pršelo, stánky s mořskými potvorami měly zavřeno. Všude propagovanou pekingskou kačku jsem také přenechal jiným, neb tu dostanu i v českých čínských bufáčích. Též na dotaz na dog food naháněči reagovali zpruzeným pohledem typu co-si-to-dovoluješ-ty-barbare-tady-je-civilizovaná-země. Nakonec jsme však v jedné hospůdce našli pečené holoubátko, podle čínského zvyku vcelku včetně hlavičky. Úplně se rozplývalo na jazyku a Kač mne dva dny nelíbala.

  • Turistické atrakce v celé Číně jsou šité na míru ranním ptáčatům. Otevírají brzo ráno a zavírají brzo odpoledne. Zakázané město uzavře své brány v 16:00, Letní palác v 18:00, zoo v 17:30.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>