Taxíky jsou tabu

Bus 916: Peking Tung-č’-men 14:00 – Chuaj-žou 15:05
Bus: Chuaj-žou 16:40 – Si-ča-c‘ 18:20

Víte, kdo je to travelhipster? To je takový ten frajírek, kterému tradiční turistické atrakce nejsou dost sexy a zásadně jezdí na místa alespoň pět let před tím, než se stanou slavná. Normální turisté, když přijedou do Pekingu, jedou na Čínskou zeď do Pa-ta-lingu. Jezdí tam příměstské vlaky i šňůry turistických busů, zeď je pěkně upravená, rekonstruovaná a obklopená hotely, parkovišti, obchůdky, stánky se suvenýry, naháněči a jinou nezbytnou infrastrukturou pro prohlížení Zdi.

My ovšem ne. Když Kač v časopise Geo našla zmínku o divoké Čínské zdi, strmé a nerekonstruovaném úseku zvaném Ťien-kchou, bylo rozhodnuto.

Do Ťien-kchou se jezdí s přestupem v Chuaj-žou, městečku asi 100 km od Pekingu. Jezdí tam dost vlaků, od jejichž použití však čínské dráhy efektivně odrazují svými zoufale dlouhými frontami u pokladen. Na krátké vzdálenosti se proto vyplatí autobus.

Zatímco jinde jsou taxikáři jen dotěrní, v Chuaj-žou už byli vysloveně agresivní. Jeden nás přímo vytlačil z autobusu dvě zastávky před autobusovým nádražím, že prý jediné busy k Čínské zdi jedou odsud. Samozřejmě že nejely, jen tam čekal hlouček jeho nedočkavých kolegů. Tak jsme promptně nastoupili na další bus ve stejné trase a dle přísloví když jsi v Číně, chovej se jako Číňan jsme řidiči drze ukázali použité lístky z prvního busu a na jeho protesty jsme reagovali, že neumíme čínsky.

Informace o busu do Ťien-kchou byly na internetu jen kusé, navíc tento bus neodjížděl z autobusáku, ale ze zastávky asi o 2 km dále. Ptát se místních je dost o ústa, protože většina z nich jsou taxikáři a jejich kamarádi. Nakonec se však zadařilo a my se kodrcali ostrými vlásenkami do horské vesnice Si-ča-c‘ ležící pod vytouženým divokým úsekem Zdi.

Ačkoliv je v Si-ča-c‘ několik hotýlků, není zde ani jeden obchod. Paní domácí nám ale uklohnila moc dobrou večeři (dokonce i dle Kaččina přísného hodnocení) a koupili jsme u ní dvě dvoulitrovky pití na zítřek.

  • Jak se dostat na Ťien-kchou veřejnou dopravou: Z pekingského autobusáku Tung-č’-men autobusem 916 do Chuaj-žou. Vyberte si ten z označením Express, ten jede nonstop po dálnici a je v cíli o půlhodinu dříve. Jeďte na konečnou (autobusové nádraží). Pojedete-li do Chuaj-žou vlakem, tak vlakové nádraží je hned vedle autobusového. Vyjděte asi 200 m na hlavní ulici (v S-J směru), vpravo od vás je zastávka městkých busů. Jeďte městským busem 862 na zastávku Jü-ťia-jüan. Ačkoliv je značená jako konečná, bus z ní jede dál a vrací se jinou ulicí, takže sledujte nápis 于家园 na zastávkce.
    Ze zastávky Jü-ťia-jüan jede do Si-ča-c‘ bus zhruba v 16:30. Nemá číslo, ale Si-ča-c‘ je jeho konečná, takže ho poznáte podle směrové cedule 西栅子.
    Zpátky do Chuaj-žou jede bus někdy ráno, přesné informace nemáme.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>