V Pekingu neznají pettingu

K 598: Ťi-ning 21:09 – Peking 4:58 (2. den)

Průšvih čínských drah je, že lůžkové lístky jsou hodně rychle vyprodané. Čínské dráhy mají sice éšop, nicméně pouze v čínštině a akceptující jen čínské platební karty. Existuje spousta agentur, které vám koupí lístek v předstihu (za větší či menší provizi), ale když do poslední chvíle nevíte, jak dlouho budete v Mongolsku a jak dlouho vás budou zdržovat na hranicích, tak je předprodej stejně nanic. Na noční vlak z Ťi-ningu do Pekingu jsme proto museli vzít zavdět sedačkou.

Sedací vagón v nočním vlaku, to je zážitek. Ne, že bychom ho chtěli zopakovat. Kromě lidí jako my, na které už nezbyla lůžka, tu cestuje i chudá třída, která chce ušetřit. Lidé se snaží spát, jak to jde – na zemi, na představcích, v koutech s umyvadlem, odvážlivci to zkouší i pod sedačkami. I tady se objevují vysírači, kteří obsazují cizí sedadla a odmítají je uvolnit. My jsme také jednoho takového vyfasovali, naštěstí průvodčí z naší němohry pochopil, oč běží a vysírače zpacifikoval (Vysírač pak začal vysírat jinde a průvodčí s ním měl zábavu na celou noc).

Ráno v Pekingu bylo krušné. Nevyspalí jak kuřata jsme museli najít ubytování na 2 dny, protože hostel jsme dle původního itíku rezervovaný až od 11.8. Byl pátek ráno, takže na víkend všude plno, navíc náš kategorický požadavek byla pračka, pokud jsme v pekingských ulicích nechtěli spouštět plynový poplach. Klasické hotely byly hodně drahé a některé hostely existovaly jen na webu, ale v reálu jsme našli jen opuštěný zamčený barák.

Nakonec jsme po 6 hodinách skončili v Lama Temple Hostelu, který byl na googlemapě kapku chybně umístěn a nakonec jsme ho našli spíše náhodou. Měl ale dvoják za (na pekingské poměry) rozumnou cenu, takže jsme okamžitě šli na kutě.

  • Jízdenku přes net koupíte nejlevněji přes China DIY Travel, provozovaný australským párem žijícím v Číně. Najdete si datum a spoj třeba přes cnvol.com a pošlete jim požadavek. Oni koupí lístek přes éšop (provize 10 $/lístek), pošlou vám potvrzení s kódem, který zadáte do automatu na jízdenky a ten vám vytiskne skutečný lístek. Tam, kde automaty nejsou, ho musíte vyměnit v pokladně.
  • Mapa linek pekingského metra. Lístek stojí 2 ¥, prodává se v automatech a v informacích ve vestibulu metra.
  • Některé hostely nabízí vyprání prádla, nicméně za dost peněz. Lepší je najít hostel, který veřejnou pračku. Ve zdejším vlhkém létě schne prádlo minimálně den a půl.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>