VIP v Ťi-ningu

6858: Er-lien 8:45 – Ťi-ning 15:56
K 598: Ťi-ning 21:09 – Peking 4:58 (2. den)

Díky temperamentnímu taxikáři jsme na hranicích ušetřili minimálně 3 hodiny, což nám stejně nepomohlo, neb poslední vlak z Er-lienu na jih už byl pryč. Koho by také napadlo, že 5½hodinová rezerva na přechod hranic je zcela nedostatečná, že? Er-lien je ale příjemné městečko, kde jsme našli levný hotýlek s typicky levným a rozpadajícím se čínským luxusem. Všude kolem malé hospůdky otevřené do ulice, z nichž se line vůně kořeněných jídel, která spolu s lehkým nasládlým pachem z odpadků dělá ten typický odér čínské ulice.

Do Ťi-ningu jedeme ranním osobákem, který je na čínské poměry krátký – jen 9 vozů, jediná třída hard seat, nicméně ve vlaku je zařazený i jídelní vůz. Vozová skříň nezapře ruskou inspiraci, sedadla jsou v uspořádání 2+3 a navzdory názvu třídy jsou o chlup měkčí nežli v českém šukafonu. Do jednoho vozu se nacpe 118 lidí plus pár nešťastníků, na které už nezbyly místenky a jedou na stojáka. Vlakem sem a tam prochází několik průvodčích a prodávají všechno možné, od semínek a instantních polévek po sluchátka a sadu šroubováků. Ve voze lze pootevřít okna, což je dnešní Číně vidět už jen na osobácích.

Projíždíme polopouštní náhorní plošinou, která tvoří východní okraj pouště Gobi. Kolem trati se vine pás zakrslých břízek a topolů, které jsou dokonce i zavlažovány, nicméně ani tak se jim ve zdejší suché krajině moc nedaří. Naopak se tu daří početným stádům ovcí. V okolí se sem tam mihnou více či méně rozpadlé kolonie z podlouhlých řadových domků z nepálených cihel, pomníčky Maových kolektivizačních snů.

Ťi-ning je provinční město, které cestovatelé z Mongolska jen projíždí, ale my tu jednak přestupovali, druhak potřebovali vyměnit jüany. V Číně je totiž zakázáno měnit peníze jen tak, to smí jen banky. Velká cedule Bank of Inner Mongolia hned před nádražím však vypadá nadějně. Bankovní úřednice si prohlíží naše dolary, jako by je viděla prvně v životě. Pak zavolá kolegu, který tu jako jediný umí anglicky. Ten mi vysvětluje, že je to teprve druhý případ, co do této banky zavítal cizinec a i Číňani mění peníze jen velmi zřídka. Mezitím se šest dalších úřednic se shluklo kolem počítače, volají kamsi pro instrukce a odbíhají neustále pro nějaké formuláře. Sečteno a podtrženo, úkon, který trvá süchbátarskému vekslákovi půl minuty, tu celé bankovní osazenstvo řešilo více než hodinu. Všichni ovšem byli velmi ochotní, protože cizinec až z Evropy, to je v našem městečku velká událost.

  • Zatím nejlepší online jízdní řád čínských vlaků jsem našel na cnvol.com. Oproti JŘ na stránkách různých turistických agentur tento pokrývá i všechny couráky a i ty nejzapadlejší zastávky.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>